Wielkimi krokami do Polski zbliża się system kaucyjny. Niewielu z klientów zdaje sobie sprawę, że już od stycznia 2025 roku przy zakupie napojów w butelce PET w pojemności do 3L, w butelce szklanej do 1,5l oraz napojów w puszkach aluminiowych (ALU) będzie trzeba zapłacić kaucję. Wstępnie ta kaucja ma wynosić 50gr.
System ten jest dość dobrze opisany w ustawie jaka została podpisana przez Prezydenta RP we wrześniu 2023 roku.

W skrócie ma to wyglądać tak, że klient kupując w/w napoje opłaci kaucje, która zostanie mu zwrócona po oddaniu do butelkomatów i puszkomatów. Samo opakowani nie może być zgniecione przy oddawaniu, a butelka musi posiadać nakrętkę, ponieważ urządzenie ma rozpoznać nie tylko rodzaj butelki, ale też wagę. Sam system jest dość złożony, a jeśli ktoś jest zainteresowany jak ma wyglądać to zachęcam do przeczytania kilkustronicowej ustawy. Ponieważ ten wpis nie jest dedykowany złożoności tego procesu.

System kaucyjny to w głównej mierze wymóg UE co do wymagań związanych z recyklingiem. Firma wprowadzająca dany produkt w/w opakowaniu musi wykazać określny udział odzyskiwania surowca z rynku. W tym właśnie ma pomóc system kaucyjny.
Systemy kaucyjne mają na celu zachęcanie konsumentów do zwrotu opakowań, co pomaga w recyklingu i ograniczaniu ilości odpadów. Poniżej przedstawiam kilka przykładów krajów w UE, które wprowadziły systemy kaucyjne:

1.Niemcy: Niemcy mają jeden z najbardziej znanych systemów kaucyjnych w UE. Konsumentom zwraca się kaucję za butelki PET oraz puszki aluminiowe, gdy są one oddawane do specjalnych automatów lub punktów odbioru.

2.Szwecja: Szwecja ma system kaucyjny, który obejmuje butelki PET, puszki aluminiowe i niektóre inne opakowania. Kaucja jest zwracana przy zwrocie opakowań do maszyn do zwrotu lub w specjalnych punktach odbioru.

3.Norwegia: ten kraj posiada system kaucyjny, który obejmuje butelki PET, puszki aluminiowe i opakowania szklane. Kaucja jest zwracana przy zwrocie opakowań do maszyn lub punktów odbioru.

4.Dania: Dania ma system kaucyjny dla butelek PET i puszek aluminiowych, który jest podobny do niemieckiego systemu.

5.Chorwacja: Ten kraj wprowadził system kaucyjny dla butelek PET i puszek aluminiowych. System ten działa podobnie do innych europejskich systemów kaucyjnych. Konsumentom zwraca się kaucję za oddanie butelek PET i puszek aluminiowych do specjalnych automatów lub punktów odbioru.

6.Słowacja: to pierwszy kraj w Europie Środkowej. Słowacja jest pierwszym krajem w Europie Środkowej, który wprowadził system kaucyjny za butelki i puszki PET. Każdego dnia zbieranych jest ok. 2,5 mln butelek PET i puszek po napojach, które następnie trafiają do recyklingu.

Ogólnie cała UE musi dostosować się do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Dlatego dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na spółkę, która może być beneficjentem systemu kaucyjnego nie tylko w Polsce, ale jest już tym beneficjentem dla większości wymienionych krajów,. Jednak sama spółka nie jest notowana na polskiej giełdzie.

Taką spółką jest Tomra, którą chciałbym dzisiaj zaprezentować.

Tomra jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w technologii automatycznego rozpoznawania i sortowania odpadów i materiałów powtarzalnych. Firma oferuje różne rozwiązania z zakresu sortowania i recyklingu, które pomagają organizacjom i firmom w efektywnym zarządzaniu odpadami i zasobami.
Tomra jest znana przede wszystkim z automatycznych maszyn do zwrotu opakowań, które umożliwiają klientom oddawanie butelek i puszek w zamian za zwrot kaucji. To pomaga zachęcić do recyklingu i redukować ilość odpadów. Spółka działa również w innych obszarach, takich jak sortowanie odpadów na liniach produkcyjnych, sortowanie odpadów komunalnych czy recykling tworzyw sztucznych.
Firma Tomra ma swoje oddziały i rozwiązania na całym świecie i jest jednym z liderów w dziedzinie technologii recyklingu i zarządzania odpadami. Rozwiązania spółki w zakresie sortowania i recyklingu są wykorzystywane na różnych rynkach, w tym w krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Azji i wielu innych regionach.
Spółka generuje stabilne przychody i wg danych dostępnych na TV to z 6,6mld NOK w 2016 roku wygenerowała przychód w 2022 roku na poziomie 12,2mld NOK (5,5mld zł). Jest to imponujący wzrost.

สแนปชอต
Wykres 1. Przychody
Jeśli jednak spojrzymy pod kątem zysku na akcję to nie widać już tak imponującego wzrostu.
Jest to poziom od 2,4 w 2016 do 3,5NOK w 2022 roku (czyli ok. 1,4zł na akcję).

สแนปชอต
Wykres 2. Zysk na akcję
Dużym atutem jest tutaj coroczna wypłata dywidendy. Tomra dzieli się zyskiem na poziomie 45-55% co jest dość atrakcyjne dla inwestorów długoterminowych.

สแนปชอต
Wykres 3. Dywidendy

Inwestorów patrzących na spółkę pod kątem fundamentalnym zachęcam do spojrzenia od strony przychodów, kosztów oraz różnych wskaźników dostępnych na portalu Tradingview:

LINK: pl.tradingview.com/symbols/OSL-TOM/financials-overview/

Spółka w 2009 roku była notowana na poziomie 10NOK gdy kurs osiągał minima, jednak w 2022 osiągnęła historyczny szczyt na poziomie 320NOK.

สแนปชอต
Wykres 4. Interwał tygodniowy

Dzisiaj od szczytu kurs notuje 67% spadek i znajduje się w miejscu, na które być może warto zwrócić uwagę.
สแนปชอต
Wykres 5. Interwał tygodniowy

Patrząc na oscylatory to jesteśmy właśnie w miejscu, w którym kurs ma szanse odbudować swoją pozycję i ruszyć w kierunku północnym. Jeśli połączymy to z faktem, że spółka jest najbardziej doświadczonym producentem w zakresie produkowania automatów do zbierania opakowań oraz wprowadzaniem ich choćby w Polsce czy innych krajach UE w jeszcze szerszym zakresie niż do tej pory to w długim terminie może się to okazać ciekawą inwestycją.

สแนปชอต
Wykres 6. Oscylatory | Interwał dzienny

Patrząc na wykres w Interwał dzienny musimy warto szukać pierwszych poziomów oporów dla inwestorów. Pierwszym takim oporem jest poziom 123NOK natomiast celem pierwszej fali wzrostowej w przypadku odbudowania notowań będzie 50% zniesienia Fibonacciego na 142NOK.
To w zakresie 138-146NOK szukałbym pierwszej podaży inwestorów, którzy zagraliby tylko pod odbicie od dołka.

สแนปชอต
Wykres 7. Interwał dzienny | zniesienia Fibonacciego

Docelowo jednak zakładam poziom 175-180NOK w 2024 roku gdzie spółka dłuższy okres mogłaby konsolidować. W tym czasie poznamy wyniki za 2 lub 3 kwartał i będzie widoczny wpływ choćby z inwestycji w automaty w Polsce (już dzisiaj można je dostrzec w wielu sieciach handlowych, a kolejne z czasem będą musiały wprowadzić takie rozwiązanie ponieważ alternatywą jest zbieranie ręczne, które jest nieefektywne i drogie w długim okresie czasu, ze względu na koszt pracy ludzi czy kolejki jakie by się ustawiały zbieraniu manualnym).

สแนปชอต
Wykres 8. Interwał dzienny | zniesienia Fibonacciego

Negacją wzrostów będzie odbicie w strefie podaży, którą można by wyznaczyć na poziomie 142-160NOK. Jeśli w tym zakresie kurs będzie pod presją podaży to ponownie może dojść do retestu 105 NOK lub niżej. Dlatego w tym miejscu warto ustawić alert
สแนปชอต
Wykres 9. Interwał dzienny | strefa podaży

Wsparcie: 115/105/94NOK
Opór: 123/142/160NOK


WAŻNE: Warto dodać, że w 3Q23 spółka została zaatakowana przez hakerów i większość jej urządzeń była poddana cyberatakowi. Hakerzy próbowali dostać się przez urządzenia korzystające z sieci WiFi do systemów informatycznych klientów spółki. Spółka poradziła sobie z atakiem i w efekcie wprowadziła nowe zabezpieczenia w celu uniknięcia podobnej sytuacji w przyszłości. Jednak w efekcie tego ataku spółka poniosła koszty na poziomie 120 mln NOK co zmniejszy wynik netto za 3Q23.

Wyniki za 3Q23 będą znane 20.10.2023 dlatego warto obserwować reakcję inwestorów na pokazane wyniki. Co ważne jednak jednorazowy koszt jest znany co inwestorzy znający spółkę są pewnie w stanie wycenić.

Posiadam akcje spółki od kilku miesięcy, nie zachęcam do inwestowania i kupowania akcji bez wiedzy o inwestowaniu na giełdach zagranicznych. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału, a dodatkowo dochodzi ryzyko kursowe.
Fundamental AnalysisTechnical IndicatorsNOKNOKPLNtomraTrend Analysis

Podobają się analizy, uważasz, że są przydatne? Możesz postawić kawę: buycoffee.to/analizyd za co dziękuję :)

Twitter: twitter.com/AnalizyD
*Każda analiza to prywatne zdanie/opinia i nie stanowi rekomendacji do kupna/sprzedaży akcji"
และใน:

คำจำกัดสิทธิ์ความรับผิดชอบ