Cześć, w ostatniej analizie mWig40 ze stycznia (link na dole), pisałem, że kurs idzie do strefy 4675-4785pkt. Obecnie dotarliśmy do celu i uważam analizę za zrealizowana. Dlatego też przyszedł czas na kolejne spojrzenie na wykres.
W długim terminie, od 2009 roku wykres porusza się w równoległym kanale trendu wzrostowego, w którym w dużej mierze do czasu dołka covidowego poruszaliśmy się od górnej krawędzi do środka kanału.
Wykres W1 (długoterminowy trend wzrostowy):
Jeżeli w tym samym okresie porównamy indeks średnich spółek do naszego głównego indeksu wig20, to możemy zauważyć olbrzymią różnicę. Obecnie mwig40 urósł o prawie 285%, a wig20 zaledwie o prawie 40%. Jako ciekawostkę, SPX urósł w tym czasie o 536%.
Wykres W1 (porównanie indeksów):
Wracając do analizy technicznej, kurs obecnie jest przy kluczowym oporze 4810 pkt. Jest to 61,8% zniesienia Fibonacciego od szczytu z listopada 21' do dołka z października 22', kiedy to zakończył się prawie roczne spadki.
Wykres W1 (zniesienie Fibonacciego):
Dokładając do tego, że obecnie znajdujemy się w strefie podaży, a zarazem wskaźnik MACD, może dać w tym tygodniu sygnał SELL, a także RSI i RSX, powoli zaczyna być wykupione, dużo świadczy o tym, że zbliżamy się do korekty, a poziom 4810 punktu narazie będzie nie do przebicia. Oczywiście sama analiza techniczna nie uwzględnia różnych czynników, które mogły by mieć wpływ na mocny wzrost, nie zależny od wskaźników, świec i oporów.
Wykres W1 (wskaźniki MACD, RSI & RSX):
Z drugiej strony, powolny wzrost, czy wspinaczka nie podnosi mocno wskaźników, a obecnie znajdujemy się w okolicach dolnej krawędzi trendu wzrostowego na wykresie dziennym, od której nastąpiło odbicie. Dodatkowo na dziennym RSI ma jeszcze trochę siły na popyt, a coraz częstsze pukanie w opór osłabia go.
Wykres D1 (kanał wzrostowy na interwale dniowym):
Przebicie oporu 4810 daje nam otwartą drogę do środka kanału zarówno tego w średnim jak i długim terminie (pkt styku okolice 4915-4950 pkt. Tam też, tak jak w przypadku dojścia do strefy 4785 widziałbym podobną korektę.
Wykres D1 (przebicie 4810 i kolejna strefa podażowa):
Negacją założeń wzrostów będzie zamknięcie tygodniowej świecy na czerwono poniżej wsparcia kanału równoległego z wykresu dziennego. Wtedy też może okazać się, że obecne wzrosty były tylko korektą do spadków i będziemy kontynuować trend na południe z pierwszym mocniejszym wsparciem w okolicy 4275 pkt.
Wykres D1 (mocne wsparcie przy trendzie spadkowym):
WAŻNE OPORY: 4780 / 4810 / 4875
WAŻNE WSPARCIA: 4706 / 4675 / 4530
Analiza nie jest rekomendacją, tylko moją subiektywną opinią.