ReutersReuters

Dolar blisko dwutygodniowego szczytu, jen znów w centrum uwagi

We wtorek dolar utrzymywał się blisko dwutygodniowego maksimum, gdyż inwestorzy przygotowywali się na publikację serii danych ekonomicznych, w o zatrudnieniu w USA, które mogą mieć wpływ na skalę spodziewanej obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Jen USDJPY przerwał czterodniową serię spadków wobec dolara gdyż media podały, że prezes Banku Japonii w dokumencie złożonym przed komisją rządową we wtorek powtórzył, że bank centralny będzie nadal podnosił stopy, jeśli gospodarka i inflacja będą zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami.

Japońska waluta, która w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zanotowała 10-procentowy wzrost (wspomagany częściowo przez interwencję rządu), umocniła się, w wyniku czego dolar spadł o 0,7% do 145,815 jena.

"Prezes Banku Japonii napisał list do japońskiego rządu, wyjaśniając decyzję o podniesieniu stóp w lipcu. Poinformował również, że BoJ będzie nadal podnosił stopy procentowe, 'jeśli gospodarka i ceny będą zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami'" — powiedziała dyrektor ds. badań w XTB Kathleen Brooks.

"W związku z tymi komentarzami jen umocnił się" – dodała.

Euro EURUSD spadało o 0,13% do 1,1056 dolara, pozostając blisko poniedziałkowego dwutygodniowego minimum na poziomie 1,1042 dolara, podczas gdy funt szterling GBPUSD spadał o 0,17% do 1,3124 dolara.

W efekcie indeks dolara DXY znalazł się na lekkim plusie na poziomie 101,68, tuż poniżej dwutygodniowego maksimum 101,79, które osiągnął w poniedziałek. Indeks spadł w sierpniu o 2,2% z powodu oczekiwań na obniżki stóp procentowych w USA.

W tym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona przede wszystkim na danych o zatrudnieniu w USA, które zostaną opublikowane w piątek. W ubiegłym miesiącu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell poparł decyzję o rychłym rozpoczęciu obniżek stóp procentowych, dając wyraz obawom o sytuację na rynku pracy.

Wcześniej w centrum uwagi znajdą się dane o wolnych miejscach pracy opublikowane w środę oraz raport o liczbie nowych bezrobotnych, który rynek pozna w czwartek.

Jak wynika z szacunków narzędzia CME FedWatch, rynki wyceniają na 69% prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych na posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA w dniach 17 i 18 września, a na 31% prawdopodobieństwo obniżki o 50 punktów bazowych.

Według Charu Chanana, szefa strategii walutowej w Saxo, seria danych o zatrudnieniu z tego tygodnia będzie miała kluczowe znaczenie dla decyzji, czy Fed obniży stopy procentowe we wrześniu o 25 czy 50 punktów bazowych.

"Jeśli dane pozostaną solidne, bardziej prawdopodobna jest obniżka o 25 punktów. Jednak słabe zatrudnienie poza rolnictwem, szczególnie jeśli (liczba etatów) spadnie poniżej 130.000 przy dalszym wzroście stopy bezrobocia, może zbliżyć rynek stóp do wyceny obniżki o 50 punktów" - powiedział.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera spodziewają się wzrostu liczby miejsc pracy w USA w sierpniu o 165.000 etatów, w porównaniu ze wzrostem o 114.000 w lipcu.

Piątkowe dane wskazały, że wskaźnik cen wydatków konsumpcyjnych (PCE) – preferowany przez Fed wskaźnik inflacji – wzrósł w lipcu o 0,2%. Było to zgodne z prognozami ekonomistów.

Rynki spodziewają się łącznie obniżek stóp procentowych o 100 punktów bazowych na pozostałych trzech posiedzeniach w tym roku. (FEDWATCH)

W obliczu nieco chwiejnego apetytu na ryzyko dolar australijski AUDUSD spadał o 0,6% do 0,6749 USD, podczas gdy dolar nowozelandzki NZDUSD słabł o 0,61% do 0,6196 USD, po wzroście o 5% w poprzednim miesiącu.

เข้าสู่ระบบหรือสร้างบัญชีฟรีถาวรเพื่ออ่านข่าวนี้

ข่าวเพิ่มเติมจาก Reuters

ข่าวเพิ่มเติม