Od ostatniej analizy wiele czasu nie minęło ale uznałem, że poszerzę ostatnią analizę do kilku interwałów od długiego po krótki. Rynek niemiecki nie należy do moich profitowych od kilku miesięcy. Prawdopodobnie przez półroczny (marzec - wrzesień) trend boczny oraz nie pełną analizę, którą również sam dla siebie wykonałem. Obecnie widać spadki, których koniec jest jak zwykle wszędzie trudny do oszacowania, ale są pewne miejsca , na które liczę, że zadziałają odbiciem nawet na scalp. Aby przedstawić jak widzę potencjalne ruchy zamierzam podzielić analizę na trzy części w zależności oczywiście od interwału dodając etykietę do każdego z nich. Za nim jednak do tego dojdzie, czas na krótkie przypomnienie i wskazanie pewnych punktów z ostatniej analizy (zał.):
Po pierwsze to poziom 15281 nie był tym poziomem, na który należałoby patrzeć z dziennej perspektywy ale raczej tygodniowej (rys. 1) i tym samym nie był to fake out gdyż kilka razy cena wędrowała w górę i w dół na dniówkach. Poprzednia tygodniowa świeca jest potwierdzeniem braku siły na wzrosty, test poziomu i spadki z wyraźnym impetem wskazywać mogą na dalszy ruch w dół ale to opiszę poniżej. Po drugie nie dotarliśmy do wspomnianego z podsumowania poziomu 16061. Strefa 1.27 o której pisałem do pominięcia! Analizę uznam w 50% za udaną czyli jak rzut monetą, niestety.
Rysunek 1. Interwał tygodniowy - retrospekcja.
Teraz czas na poszerzoną analizę zaczynając od długiego terminu aż do krótkiego:
a) w długim terminie - LONG
Na interwale miesięcznym dla tego wykresu (rys. 2) mamy wzrosty. Pierwsze ważne miesięczne wsparcie znajduje się na 13898 i dlatego korpus dowolnej miesięcznej świecy nie może zamknąć się poniżej tego poziomu. Jeżeli chodzi o poziomy fibo dla całych wzrostów bo już można o nich więcej mówić to również ważne poziomy wsparcia i są to:
Poziomy wyznaczone są od szczytów z lipca 2023 do dołków z września 2022. Najsilniejsze miejsce to 0.618 z ważnym warunkiem podanym powyżej miesięczny korpus powyżej 13898. Oczywiście spowolnienie spadków może być już od 0.5 i nawet już wzrosty jednak nie będzie to miejsce dobre aby od razu rzucać się na LONGi według mnie (ewentualnie po wyraźnym ruchu w górę na dołączenie do trendu).
b) w średnim terminie - SHORT
Mówiąc o średnim terminie mam na myśli tygodniowe świece (rys. 3) i realizację od 2-3 do max 11-12 świeczek. Taki sobie ustaliłem porządek i czas możliwej realizacji dla każdego terminu (od 2 do 12 świeczek miesięcznych/tygodniowych/dziennych). Na tym interwale mamy silny opór w strefie 15873 - 16044. Wsparcia kolejno to: 14458 (dołki z marca 23'), 13695 (dołki z grudnia 22'). Tym samym widać, że poziom 0.5 fibo w perspektywie tygodniowej wraz z dołkiem z marca może być silnym oporem dlatego też napisałem o spowolnieniu i nawet wybiciu w górę. Bo jeżeli nie zamkniemy się poniżej dołków z marca 23' a pójdziemy silnie do góry z wyraźnym knotem to można będzie od tego momentu etykietę SHORT przemieniać powoli na LONG. Wybicie tygodniową świecą dołków z marca 23' zwiększy szansę na test dołków z grudnia 22 i jeszcze bardziej zwiększy prawdopodobieństwo dalszych SHORTów przez właśnie wybicie tego dołka. Kolejny ważny to ten z grudnia 22', który dobrze by było aby nie został wybity (korpusem) na żadnej tygodniówce. Bo dalszy poziom to 0.786 jako wyraźne wsparcie na interwale tygodniowym.
Rysunek 3. Interwał T1 - wsparcia i opory.
Na powyższym rysunku celowo dodałem wskaźniki m.in. często przeze mnie analizowany stochRSI, który "liczy ziarenka piasku na dnie". Tym samym nawet po lekkim podniesieniu i ewentualnej dywergencji może być dodatkowym wskaźnikiem na to, że nie wybijemy dołków z marca. Warto obserwować obecne spadki i ich siłę oraz ewentualną siłę odbicia. Krzywa EMA20 została wybita dołem potwierdzając etykietę. Nie używam dla tego interwału innych poziomów EMA jak 50/100/200 bo nie są jeszcze dobrze ukształtowane z powodu małej liczby danych. Dla wskaźnika RSI narysowałem linię trendu, która kiedyś może zadziałać wzrostami...
c) w krótkim terminie - SHORT
Perspektywa dziennych świec (rys. 4) na obecny moment nie pokazuje niczego szczególnego abym zmienił ją na LONG. W konsekwencji każdy ruch do góry to ruch na korektę, w dół z trendem. W skrócie szukam takich miejsc (najlepiej powtórzeń korekt 1:1) aby wejść w SHORTy 🩳. Na poniższym rysunku przedstawiam takie korekty, które bym szukał ale podkreślam, że nieznacznie ostatnia była większa czyli można spodziewać się pomarańczowej z nawet większym poszerzeniem do 1.27 fibo. Dzisiaj przy dalszych spadkach widziałbym test dołka z 24 marca 2023 (14800). Dodatkowo na rysunku tym zaznaczyłem siatkę fibo, dla której to mamy obecnie testowany poziom 0.786. Zatem spadek poniżej 0.786 na dziennej oraz jeszcze dodatkowo poniżej 14800 to test marcowych dołków. Myślę, że takiej katastrofy dziś nie będzie i wytrzymamy nad strefą 14902 (0.786) - 14800.
Rysunek 4. Interwał dzienny - możliwe odbicie od 0.786?
Wskaźniki (rys. 5) dla tego interwału są w takim miejscu, że na "dwoje babka wróżyła". Mamy pojawiającą się dywergencję na RSI ale przy silniejszych spadkach w dół zniknie dywergencja. Dodatkowo EMA20 i EMA200 są oporem dla ceny, gdzie jak można zwrócić uwagę EMA200 wiele razy wspierała cenę powodując wybicie górą! Teraz może być na odwrót gdy znowu do niej dotrzemy. W tej perspektywie patrzyłbym raczej na EMA200 niż EMA20.
Rysunek 5. Interwał dzienny - wskaźniki nie pokazują jednoznacznie odbicia aby mówić o odwrocie.
Co gorsza chmura Ichimoku, na którą rzadko patrzę na dziennym interwale wskazała już wcześniej możliwe spadki - rys. 6, gdzie cena się dwa razy od niej odbijała. Nawet gdyby było odbicie to krawędzie chmury i cała chmura (SENKOU SPAN A i B) są oporem dla rosnącej ceny.
Rysunek 6. Interwał dzienny - chmura nas blokuje i nie ma znowu nic co daje szansę na LONGi.
Wybicie na dziennym interwale poziomu 15575 zwiększy szansę na podjazd pod tygodniowe szczyty z początku września 23'. Tym samym pokaże się światełko w tunelu na LONGi.
Podsumowanie
Perspektywa miesięcznych świec to wzrosty, tygodniowych jak i dziennych jeszcze spadki. Ale zbliżamy się do marcowych (roku 2023) dołków, a na dziennym interwale obecnie jesteśmy na słabym miejscu do odwrotu. Do korekty może i tak ale po korekcie to będzie miejsce dla mnie na SHORTy. Warto obserwować EMA200 na dziennym, chmurę Ichimoku na dziennym, poziomy ceny w zależności od interwału (przerywane linie u mnie na wykresie). I jeżeli od dziś pojawi się wysokość jednej z dwóch korekt, ale bardziej myślę o pomarańczowej to dodatkowy sygnał na SHORT. W perspektywie dni tygodni (zależy od tempa) liczę na test marcowych dołków i odbicie po ATH albo jeszcze dłuższy trend boczny.
Niech pieniądz będzie z Nami! 🚀
Przedstawiona analiza została napisana przez dzika 🐗 z Internetu, który dzieli się swoimi spostrzeżeniami i nie jest doradcą finansowym i wszystkie pomysły to jedynie wymysły i nie stanowią porad finansowych, a jedynie pokazują to jak dzik widzi rynek.